OŚRODEK REHABILITACJI DZIKICH ZWIERZĄT

POMAGAMY DZIKIM ZWIERZĘTOM

W celu ratowania dzikich zwierząt została powołana Fundacja Akcja Dla Dzikich Zwierząt, która prowadzi ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w Vetice (https://www.facebook.com/AkcjaDzikieKrakow).
Jej główne działania obejmują leczenie i rehabilitację dzikich zwierząt w potrzebie oraz edukację ekologiczną.

Trafiają do nas głównie ptaki i małe ssaki (jeże, nietoperze, wiewiórki, zające). Najczęstszymi przyczynami przywiezienia ich do ośrodka są potrącenia przez pojazdy, zatrucia, pogryzienia przez psy lub koty, kolizje z szybami i liniami energetycznymi, postrzały. Czasami zmagają się z chorobą lub są po prostu osłabione czy osierocone. Rocznie przyjmujemy ponad 1000 zwierząt. Dzięki leczeniu w Vetice dostają szansę powrotu na wolność!

Większość dzikich pacjentów to zwierzęta objęte ochroną całkowitą lub częściową a oznacza to m.in. zakaz ich przetrzymywania. Nawet te, wydawałoby się „pospolite” ptaki jak gołąb czy sroka są nią objęte! Pamiętajmy o tym chcąc im pomóc i nie starajmy się ich leczyć na własną rękę. Często działając w dobrej wierze możemy w ten sposób zniweczyć ich szansę powrotu na wolność. Najlepszym sposobem jest przekazanie ich pod specjalistyczną opiekę do ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt.

Według ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody ośrodek rehabilitacji zwierząt to miejsce, w którym jest prowadzone leczenie i rehabilitacja zwierząt dziko występujących, wymagających okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Na utworzenie i prowadzenie takiego ośrodka wymagane jest uzyskanie zezwolenia.
Lista ośrodków znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska https://www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat

Nigdy nie mieliśmy i nie mamy podpisanej umowy z Miastem Kraków ani dofinansowania. Działanie ośrodka opiera się na pracy zespołu Vetiki i wolontariuszy.
Zachęcamy do wsparcia naszych działań poprzez wpłatę darowizny na cele statutowe.
Numer konta: 15 1140 2004 0000 3802 8378 9982.

Każda, nawet najmniejsza wpłata pozwala nam pomagać kolejnym zwierzakom w potrzebie. Jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę!

Na terenie Krakowa podstawowym sposobem udzielenia pomocy dzikim zwierzętom jest zawiadomienie Straży Miejskiej pod nr tel. 986 lub Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 12 616 59 99 oraz 112 o potrzebie interwencji. Służby te mają obowiązek przyjechać i przekazać zwierzę firmom z podpisaną umową na świadczenie usług pogotowia dla dzikich zwierząt (dotyczy to również gołębi miejskich objętych częściową ochroną gatunkową).

Jeśli decydują się Państwo przywieźć dzikie zwierzę do nas, to informujemy, że:

– przyjęcia dzikich zwierząt są uwarunkowane zajętością ośrodka (nasza przestrzeń na ich leczenie jest ograniczona do około 40 zwierząt),

– przed przywiezieniem dzikiego zwierzęcia prosimy koniecznie sprawdzić, czy mamy aktualnie miejsce na jego leczenie wysyłając zdjęcie zwierzęcia i krótki opis sytuacji w wiadomości facebookowej do Akcji Dla Dzikich Zwierząt (https://www.facebook.com/AkcjaDzikieKrakow).

– nie mamy możliwości wyjazdu po zwierzęta i odebrania ich od znalazcy. Zwierzęta muszą być dowiezione do nas na adres Kraków, ul. Lipska 49 w godzinach otwarcia Vetiki.

– prosimy nie karmić zwierząt przed przywiezieniem ich do nas! Można je ewentualnie dopoić kroplami wody, uważając przy tym żeby ich nie zachłysnąć. Najważniejsza zasada to zapewnienie 3xC czyli zwierzę ma mieć CICHO, CIEPŁO i CIEMNO. Zwierzę powinno być umieszczone w kartonowym pudełku z otworami wentylacyjnymi i z ręcznikiem papierowym na dnie. Nie należy wstawiać misek z jedzeniem ani z wodą. Nie należy zaglądać zbyt często do środka. Nie należy dotykać zwierzęcia.

– po przyjęciu zwierzęcia do naszego ośrodka nie ma możliwości odwiedzania go w trakcie leczenia, ani wypuszczenia po leczeniu,

– przyjęte zwierzę ma nadany numer, który trzeba podać jeśli się chce otrzymać informację o jego losach wysyłając wiadomość e-mail na adres: akcjadladzikichzwierzat@gmail.com. Na odpowiedź trzeba cierpliwie czekać (nawet kilka tygodni), ponieważ ogrom pracy przy zwierzętach przesuwa czas naszej dobrowolnej odpowiedzi na tzw. „wolną chwilę„ naprawdę rzadko występującą…


Jak do nas trafić

Przychodnia Weterynaryjna Vetika
ul. Lipska 49
30-721 Kraków
tel.: +48 511 195 708
e-mail: przychodnia@vetika.com.pl
Facebook Pagelike Widget

Copyright © 2014 - 2024 Vetika | Wykonanie: CreativeOne